Каталог товарів
Київ
Київ, вул. Полярна, 20-Д
11.07.2018 12:09:29

Робимо фасадне освітлення: нюанси та секрети

Вирішили у прямому сенсі «пролити світло» на свої заміські володіння? Чудова ідея. Різноманітних зовнішніх «ліхтариків» зараз багато – на будь-який смак і гаманець. Ми вже розкрили частину питання у статтях про світильники на сонячних батареях та світлодіодні стрічки. Але ж є ще інші способи створення оригінального світлодизайну.

У статті Ви прочитаєте про види й особливості фасадної та ґрунтової підсвітки, а також почерпнете вдалих рішень з оформлення екстер'єру будівлі.

Робимо фасадне освітлення: нюанси та секрети

З чого почати проектування

Хороший старт – це оглянути фасад, а потім і двір у трьох площинах, вибравши найбільш вдалі місця для монтажу джерела світла. Що там є навколо Вас? Це можуть бути всі зовнішні частини будівлі, сходинки для підйому на ганок, огорожа, а також стежки та інший ландшафт. Такий етап називається зонуванням території та фіксується у плані-проекті.

Тут же враховують і особливості електричної мережі: цілком можливо, що для деяких зон знадобиться нова розводка. Тоді у хід йде ізольований гумовий кабель, який або «вдягають» у металевий рукав і прокладають під землею, або ж проводять по технічних каналах у стінах. Чим більше окремих контурів (ланцюгів) однієї електромережі Ви закладете – тим дешевше обійдеться вся «ілюмінація», і простіше буде нею керувати. «Закінчують» електромережу зазвичай одним щитком, який монтується всередині приміщення або на вулиці.

Підключення зовнішнього освітлення

Після візуалізації та нанесення її на папір починається найцікавіше – вибір світлоприладу. Адже для зовнішнього освітлення не використовуються звичайні бра – такі, як висять у Вас над ліжком. Є варіанти краще. Розглянемо їх із точки зору загальних характеристик і особливостей підключення.

Види зовнішньої підсвітки фасаду

Найперше, що потрібно розуміти – електропідсвітка буває функціональна і декоративна (художня). Перша – життєво необхідна, як вода у пустелі. Це ті «промінчики», які Вам дозволять у темряві успішно піднятися сходами, знайти замкову щілину і потрапити додому неушкодженим. А ось декоративна – більше для краси і престижу.

Необхідний мінімум – функціональна підсвітка

Людське око має високі адаптаційні можливості та навіть у зоряну ніч розрізняє предмети... Але хіба цього достатньо для безпечного пересування?

Бра Expert Light Rubi

Бра Expert Light Rubi 60 Вт IP44 ELNX-14243-W

Аби правильно висвітлити господарські зони, а також парадні двері, в хід йдуть звичайні садові світильники. По суті, це пристрої з патроном для лампочки (розжарювання, світлодіодної, галогенної), плафоном і мережевим шнуром для підключення в розетку 220 В. Єдина їхня відмінність від кімнатних аналогів – наявність захисту від вологи не менш ніж IP 44 (а краще 55 і 65) і зміцнена, найчастіше металева або полікарбонатна конструкція.

Настінні бра для вуличного освітлення Expert Light

Садові світильники Expert Light: 1. Toronto 35 Вт 2. Metz 35 Вт

У сучасних архітектурних проектах до придверних освітлювальних приладів відразу ж підключають датчик руху – це рятує від необхідності навпомацки шукати вимикач.

Акцентне освітлення – оформляємо фасад і сходи

Щоб вигідно підсвітити фасад за допомогою точкових елементів спрямованого світла, треба б для початку відшукати на ньому порожнечі та перепади поверхні. Це можуть бути:

 • - карнизи, молдинги, кронштейни під дахом;
 • - підвіконня, віконні рами;
 • - навіси над лоджією, балконом, парадним входом;
 • - каменная кладка, панно;
 • - кам'яна кладка, панно;
 • - колони і напівколони;
 • - прибудови будь-якої форми;
 • - гіпсова ліпнина;
 • - сходи і перила.
Варіації настінних світильників для фасаду LAMPERIA

Варіації LED-світильників для фасаду LAMPERIA: 1. VITO 2. BEAM 3. URBIS 4. WEVER

А далі відкриваємо ватман із планом проекту і починаємо підключати. Тут є один важливий не тільки технічний, скільки естетичний нюанс: навісні моделі з об'ємними плафонами підходять для будь-яких стін, стовпів, парканів, де взагалі можливо прикрутити кілька саморізів. А ось для підсвічування сходів краще використовувати вбудовувані або плоскі світильники. Їх врізають безпосередньо у підсходинку. Ще одне цікаве рішення – вмонтувати світильники під перила або в бічний плінтус (якщо ступені прилягають до стіни).

Варіації світильників для сходів і фасаду LAMPERIA

Варіації світильників для сходів і фасаду LAMPERIA: 1. P1001 2. P1601 3. PW2202-A 4. P2302 5. P2303

Секрети шикарного вуличного освітлення

Враховуйте температуру. У кожної лампочки своя інтенсивність випромінювання і колірна температура, яка вимірюється у градусах Кельвіна (К), а саме: теплий білий – до 3000 К, нейтральний (денний) – 4000-4500 К і холодний – 5000-6500 К. Тут треба розуміти, якого ефекту Ви хочете добитися. Так, загальне враження буде вкрай затишним, життєрадісним і сонячним, якщо застосовувати «теплі» лампочки. Зате натуральне/холоднувате світіння забезпечить найбільший контраст між кольорами, що актуально, якщо стіни Вашого будинку яскраво пофарбовані, і є мета зробити на цьому акцент.

Температура подсвітки фасаду

Тепле і холодне подсвічування фасаду

Використовуйте підсвітку знизу. Велике враження справляє світіння з напрямком знизу догори – це додає будинку таємничого, чарівного вигляду. Як влаштувати таке? Використовуйте приховане освітлення, розмістивши його ніби «в укритті» під виступаючими елементами або сховавши у лінії прибудинкового озеленення. Такий самий ефект дадуть точкові ґрунтові світильники, вмонтовані у землю близько до стін.

Підсвітка фасаду знизу

Про них варто сказати окремо. Ґрунтові (вкопувані) світильники набагато універсальніші, ніж здається на перший погляд. Вони не тільки вбудовуються прямісінько у газон, доріжку і будь-який тротуар. Із таким самим успіхом вони використовуються для світлового оформлення окремих частин будівлі – ніш, плиткових/бетонних конструкцій, сходових прорізів. А ще, вони настільки міцні, що витримують, якщо по ним проїхатися на транспорті.

Ґрунтові світильники

Ґрунтова LED-підсвітка від LAMPERIA: 1. 5*1W 2. 3*1W 3. GU10

Пам'ятайте про прилеглу територію. Щоб ділянка виглядала гармонійно на фоні сяючої домівки, потрібно подбати і про ландшафтне освітлення – як функціональне, так і декоративне. Тут є цікавий момент: через незнання питання у Вас може з'явитися спокуса купити звичайні паркові світильники. Але справа в тому, що у цих моделях (особливо зі сферичними плафонами) потік світла розсіюється в різні боки, що засліплює спостерігача і залишає все навкруги темним. Самі розумієте, досягти адекватної видимості доріжки або альтанки у такому разі непросто.

Ось види «апаратури», які набагато краще підходять для функціонального освітлення прибудинкової території:

 • 1. Напівсферичні моделі. Складаються із двох половинок: одна верхня – з відбивачем, який направляє світловий потік на тротуар, а друга зберігає ефект яскравого розсіяного світла.
 • 2. Стовпчики або болларди, але тільки з решітчастими плафонами або відбивачами, аби, знову ж таки, перерозподілити світло у напрямку до землі.
Функціональне освітлення території

Якщо ж говорити про творчий підхід, то в ландшафтному дизайні давно закріплена одна непорушна істина:

У саду повинна відбуватися гра світла і темряви. Секрет простий: підкреслити променями окремі зони, але аж ніяк не все підряд. А справжня магія світлотіні в тому, щоб зберегти гармонію, правильно вибираючи напрямок світіння від джерела до предметів. Слідуйте вигинам будівлі та території, і вони самі направлять Вас.

Декоративне освітлення прибудинкової території

Найперше питання всіх, хто вивчає ази світлового мистецтва – а які ж лампи найкращі. Можна однозначно сказати, що на сьогодні нічого кращого за світлодіодні не існує. Тут Вам і низьке енергоспоживання, і довгий термін служби, і мінімум нагрівання «навкололампових» частин. Та й світловіддача порівняно з лампами розжарювання набагато вища – до 125 лм на 1 Вт.

Варіантів з оформлення будівлі світлодіодами теж чимало. Згадати те ж контурне LED-підсвічування стрічками/трубками, яке дає можливість створювати світлові фігури та використовувати цікаві колірні рішення, не обмежуючись тільки відтінками білого.

Різнокольорова LED-підсвітка прибудинкової території

Як бачите, нічого складного. Та все ж Ви можете відчувати деяке безсилля у цих питаннях. Тоді рецепт простий – залучіть мудрого дядечка-електрика, креативну тітоньку-дизайнера, і все буде тіп-топ! А якщо плануєте займатися цим самостійно, тримайте шпаргалку головних принципів зовнішньої підсвітки:

 • - просте і зручне технічне обслуговування – нерви дорожчі;
 • - загальна споживана потужність – чим нижча, тим дешевша;
 • - краще, коли ввечері «шоу починається» без Вашого втручання, тобто – автономно;
 • - дотримання норм пожежної та будівельної безпеки повинне становити понад 101%;
 • - привабливий світловий дизайн – щоб не соромно сусідам показати.
Привабливий світловий дизайн

Нагадуємо, що в інтернет-магазині Епіцентр представлений вибір якісної вуличної підсвітки для фасадів і сходинок, тож із приводу забезпечення як гарним, так і надійним світлом вже точно можна не переживати. Бажаємо вдалих рішень, і нехай Ваша домівка радує своїм виглядом і вдень, і вночі.