Каталог товарів
Київ
Київ, вул. Полярна, 20-Д
31.12.2018 10:56:20

Готуємо город до весни

Зміст

Зимувати завжди приємно – якщо, звичайно, потрудився восени і накрутив собі консервацій із власноруч вирощених овочів. У цей час природа відпочиває: оголюються колись квітучі вишневі гілки, ховаються під толстенною кіркою снігу грядки... А у вас з'являється можливість провести більше часу в родинному колі.

А ось, що зазвичай буває далі: не встиг ще обкатати санчата і вдосталь награтися сніжками, як... наближається новий, весняний цикл! Що роблять садівники-розумнички? Готуються до пробудження весни ще з осені! Як це все відбувається читайте в статті.

Готуємо город до весни

3 простих етапи

Незважаючи поки на терміни і строки, з’ясуємо в загальних рисах, що знадобиться вам для «запуску» нового садово-городнього циклу. Всього три дії.

Прибирання території

Ви знаєте, що діється в березні на прибудинковій території: дзюрчать струмки, оголюючи де-не-де залежане сміття, старе листя і, в гіршому випадку, продукти життєдіяльності людини. Так що, все за стандартною програмою – лопати в руки, і до праці. Заразом знімаємо покривний матеріал, під яким щасливо грілися наші багаторічні квіти і чагарники, струшуємо з них засохлі листочки, здуваємо пилинки. Іноді на цьому етапі розігрується трохи драми – знаходяться рослини, які не змогли перезимувати, захворіли і загинули. Їх залишається тільки викорчувати і, по можливості, спалити.

Інструменти для саду та городу

Підготовка матеріалу для посадки

Ну, звичайно – посівні матеріали, куди ж без них. Тут все починається з особистих уподобань або вже з усталеної традиції. Наприклад, глава сім'ї озвучив список: «в цьому році навесні садимо томати, перчики, цибулю, горох і кукурудзу, а для декорування двору – сурфінії та петунії» (до речі сіянці цих квіточок готують саме в лютому).

Дати підготовки розсади залежать від сорту, але тривають, в основному, з лютого по квітень.

А детальніше про це ми ще поговоримо.

Насіння для посадки

Підготовка ґрунту

Згадаємо, де ж починається і закінчується площа вашого городу і насамперед скопаємо його по периметру – видаляючи камені, бур'яни та інше сміття. Далі обов'язкове орання – обробка землі ручним садовим інструментом, лопатою, граблями, аератором или мотоблоком на глибину до 20-25 см. Завдяки цьому процесу грудки землі розбиваються, піщинки збиваються немов міксером – між ними утворюється повітряний простір. І що, здавалося б, це дає? Суцільні плюси – більш якісна посадка, а також сприятливі умови для розростання кореня саджанця.

Весняна обробка ґрунту

Що стосується добрив, вони бувають різні – для кожного сорту і типу рослин своє. На баночці завжди написано (і зображено), в які такі рослини це можна додавати.

Приготування ґрунту: заздалегідь або у стислі строки?

Аби навесні мати добротний грунт, бажано ще з осені, до того, як випаде перший сніг обробити землю мінеральним добривом. Як це працює? Справа в тому, що добриво такого плану є висококонцентрованим і має хімічний склад, тому і призначене для «раннього закладання»*. У березні сніг поступово сходить, і поживні речовини чудово всмоктуються разом з талою водою. Це – повільний, але ефективний шлях якісної підготовки ґрунту.

* у точних кількостях і строго дотримуючись правил його використовують також і перед посадкою.

Ґрунт під снігом

Якщо ж ви оговтались тільки незадовго до посадки, залишивши город на 3 місяці «голодувати» під сніговою шубою... не проблема! Ви так само спокійненько чекаєте потепління, і починаєте реанімувати ґрунтові маси за класичною схемою: активне розпушування і годування земельки органічними добривами: це можуть бути і покупні рідини «з банки», і підручні засоби природного походження: гній, перегній або компост.

Органічне добриво

Весняна розсада і насіння

Отже, з лютого вже починають готувати насіннячко. Можно сказати, що від цього етапу залежить багатство майбутнього врожаю (нарівні з якісно скопаною земельною ділянкою). Припустимо, список бажаних овочевих культур на наступний сезон ви вже склали, і навіть закупили насіння і пристосування для розсади .

Березень – суперактивний місяць для підготовки сіянців – хоч квіткових, хоч овочевих, а також саджанців плодово-ягідних кущів і дерев. З цією процедурою не має бути проблем навіть у новачків: проходячи повз пакетиків із зображеннями яскравих кольорів або соковитих овочів можна зупинитися і почитати упаковку, де вказані терміни посіву, виявлення сходів, пікірування, висадки в ґрунт, а ще – унікальні особливості кожного конкретного сорту. Всю необхідну інформацію по підбору розсадних ємностей/землі та рекомендації з поливу сіянців завжди можна почерпнути в Інтернеті.

Весняна розсада

Ще одна цікава «підготовча маніпуляція» пов'язана з пророщуванням. Розглянемо на прикладі улюбленої всіма картопельки, адже від неї не сховаєшся – а таки будеш садити на травневі свята. Ось за днів 30-40 до цього і займаються картопляним пророщуванням, яке відбувається різними способами, в залежності від можливостей. Якщо вибираєте світловий спосіб (коли картоплини складаються в ящики з отворами і залишаються на розсіяному світлі) – починайте в березні, а якщо вологий спосіб (коли картопля укладається на вологий субстрат) – стартуйте в квітні, адже паростки в такому випадку з’являться вже через 20 днів.

Пророщування картоплі

До речі. Коли настане день посадки будь-яких з обраних вами культур у відкритий ґрунт (у квітні-травні), то безпосередньо до або відразу після посадки* обов'язково обробіть своїх «крихіток» спеціальними хімічними препаратами – гербіцидами, які запобігають появі бур'янів.

* це залежить від типу гербіциду – досходовий він або післясходовий.

Не забувайте і позначити свої грядки маркувальними позначками із підписаними сортами – щоб не заплутатися потім, де що росте.

Маркувальна позначка на рослині

А як там з поливом?

Як показує досвід, після зимівлі трапляються цікаві курйози з поливним питанням. Але це не точно. Якщо у вас все налагоджено з минулого року – добре. Варто тільки заглянути в сарай, і струсити пил зі всіх комплектуючих для краплинного поливу і зрошення, розкрутити шланг для поливу і перевірити, як у вас справи із водопроводом. Але буває й так, що несподівано знаходяться усілякі дефекти на обладнанні, наприклад – тріщини, які, хочеш не хочеш, а дадуть протікання. Таке трапляється через неправильне зберігання (морозостійких поливних систем це не стосується), або через дефекти і низьку якість садового інвентарю.

Загалом, навесні ми вже повноцінно думаємо про те, як оперативно налагодити полив, адже літо попереду обіцяє бути як завжди спекотним.

Все для поливу

Весняна обрізка плодових дерев

Належна увага після зимової сплячки приділяється також плодово-ягідним деревам і кущам. Хіба можна обійтися без яблуньки в саду? В Україні їх видно крізь огорожу майже на кожній ділянці. А також вишні, черешні, абрикоси і персики... Усю цю красу на початку березня, не чекаючи появи перших бруньок, потрібно привести до ладу. Така рольова гра – дачник бере в руки ріжучий садовий інструмент (зазвичай секатор) і здійснює «велику стрижку».

Існує два типи обрізки, обидва важливі і потрібні – це часткове укорочування окремих гілочок і проріджування (формування) крони з повним видаленням деяких гілок. У першому випадку, зрізуючи тільки частину, ви отримуєте ефект «пробуджених бруньок» – вони після цього ростуть як на дріжджах. А проріджування показано при наявності на деревці вочевидь сухих гілок – це дає хороший «омолоджуючий» ефект.

Весняна обрізка плодових дерев

По закінченню обрізки всі дорослі кущі та деревця обробляються антисептичними засобами (мідний купорос, наприклад), щоб ту ж яблуньку не понівечив її головний ворог – короїд. Тепер плодові готові зеленіти і розпускатися!

Дача у травні

Підведемо підсумок: цілком очевидно, що в саду-городі добре працює одне правило – «С - своєчасність». Бо природа не дрімає, і, як то кажуть, хто не встиг – той запізнився. Бажаємо вам легкого підходу до всіх процедур, це не складно, якщо постійно пам'ятати, що ваш сад – ваше багатство. Побільше працьовитості, дій з любов'ю, зручні садові інструменти – і все вдасться!