Каталог товарів
Київ
Київ, вул. Полярна, 20-Д
19.06.2019 12:21:56

Що вибрати – бітумну або металочерепицю?

Зміст


Тихо шифером шурхоче, їде дах, куди захоче… Таке буває у старих будівлях. І господарі в унісон починають шаленіти – протікає, розсипається і заростає мохом те, що десятки років успішно захищало голови... Втім, про нову кровельку замислюються ще й у процесі будівництва «з нуля». У будь-якому разі, приходить час забігу будівельними магазинами з метою вибрати матеріали: щоб і високоякісні, і за людською ціною.
Вибір покрівлі у магазині
На сьогодні лідерами ринку безперечно є бітумна та металочерепиця. Чи варто «виштовхувати на ринг» дві найпопулярніші покрівельні основи, як це часто роблять в Інтернеті? Ні і ще раз ні. Тут все дуже індивідуально: об'єктивно є ситуації, коли слід використовувати металочерепицю, і навпаки, коли м'який навіс – те, що доктор прописав. У статті поговоримо про ці різновиди з точки зору теорії та практичного застосування.

Металочерепиця – надійний захист

То ж як це – жити під металевим верхом? Тут маємо справу із хвилястими сталевими листами, які можна купити вже стандартного розміру або ж замовити в Епіцентрі специфічні варіації під особисту схему будівництва (довжиною до 6 м).

Металочерепиця – надійний захист

Вперше щось схоже створили у 80-х, і до сьогодні винахід дійшов у вигляді вельми добротної металевої покрівлі, що зовні імітує керамічну черепицю.

Важливі параметри, які впливають на якість виробу, – оцинковка, покриття, товщина, а також, як не дивно, походження металу (на нього повинна бути гарантія не менш ніж 10 років).

Напилення цинком необхідне для захисту сталі від корозійних процесів, гниття. Воно вимірюється у грамах на 1 кв.м, і чим більше цинку – тим краще. Для даху показник стартує від 150 г/кв.м. Зверху лист зазвичай покривається захисним полімерним шаром, який і визначає забарвлення виробу. У незмінному тренді коричневі, бордово-червоні, теракотові, зелені, сині та сіруваті відтінки.

Кольори металевої покрівлі

Загальна товщина листа теж має стандарти: найоптимальніша становить 0,45-0,50 мм. Якщо Вам попадеться більш тонкий – проходьте повз, бо він, швидше за все, при установці почне згинатися, вимагаючи від Вас суперобережності та постійного слідкування, чи не виникло деформації. Та й у наступній експлуатації не проявить себе надійним чином.

Також є параметр, який визначає рельєф і відіграє естетичну роль, – тип хвилі. Щоб рівна тонколистова сталь стала вильною, її профілюють методом холодного тиснення. Цю характеристику не варто недооцінювати, адже конфігурація гофра (висота і відстань між двома поперечними хвилями) диктує правила подальшої збірки настилу.

Тип хвилі металочерепиці

Типи хвилі, зліва направо: Монтерей, Maxima, Модерн, Atlanta

Монтаж

Отже, щодо кроку укладання. Тут потрібне індивідуальне настилання: планки набиваються на крокви із кроком, рівним відстані між хвилями. Потім степлером прибивають утеплювач (не завжди) і супердифузійну мембрану, а стики проклеюють скотчем. Іноді зверху накладають вузенькі контррейки, щоб підняти рівень від мембрани. І ось, фінал – послідовно прибивають металочерепицю, вкручуючи під кожен вигин по саморізу (із витратою 10 штук на 1 кв.м). Заключна картина вимальовується вже після установки торцевих планок і гребеня.

Монтаж черепиці

Маленький нюанс. Є ризик, що на металі при монтуванні залишаться подряпинки. Адже роботи проводяться на висоті понад 5 м: у робочого елементарно може зіскочити шуруповерт. Це не проблема. Усі незначні пошкодження легко підфарбовують – варто тільки підібрати відтінок фарби. Серйозніші також із легкістю залатуються герметиком.

Переваги і недоліки

Металочерепиця – ідеальне рішення для простих двосхилих дахів. Характеризується міцністю і пізнавана своєї гладкою поверхнею, що їй погодні умови «як з гуся вода»: взимку сповзає сніг* і стікають водні потоки, восени – опале листя і гілочки.

* втім, лавиноподібна маса снігу, що зісковзує Вам на голову, – це, скоріше, недолік; тому придумані спеціальні снігозатримувачі, які кріпляться по краях.

Cнігозатримувач для даху

Взагалі, цей матеріал – монтажна радість. Дуже легкий, тому не вимагає занадто навороченої кроквяної системи, підійде навіть для слабкого фундаменту з тонкими стінами. Може бути встановлений поверх старої покрівлі, легко ремонтується у разі пошкоджень, та й цінник за установку будівельні бригади не завищують – це, скажімо так, «по кишені». А ще, монтувати дозволено в мінусову погоду.

Процес монтажу металочерепиці

А ось шумоізоляцією похвалитися не можна – залишається тільки «барабанний дріб» у виконанні дощу пробачити, прийняти і полюбити. Гаразд, можна і повоювати – укласти звукоізоляцію – це точно поліпшить ситуацію. Взагалі, дана проблема актуальна, тільки якщо горищний простір є житловим. Якщо ж ні, то перекриття горища непогано заглушить звуки.

Із температурними явищами теж не все так просто. Справа в тому, що під конструкцією при неправильному монтуванні (і особливо в холоди) може активно утворюватися конденсат. А це надалі провокує протікання. Уникнути неприємностей допоможе гідро- і пароізоляція.

Шар пароізоляції під покрівлею

Бітумна черепиця: для складного даху і не тільки

А кому показана більш гнучка покрівля – ось ці плоскі плитки, що укладаються нахлистом? Давайте з'ясовувати.

Аналог м'якої черепиці з'явився 1911 року в США, коли рулон будівельного картону з бітумним просоченням вирішили розкроїти на однакові шматочки для зручності укладання. Однак перші виробничі стандарти були закладені пізніше – у 1960 році каліфорнійцями. Тоді почали випускати покриття на основі скловолокна – легкої, стійкої до вологи і пожежобезпечної (на відміну від картону) матерії.

Бітумна черепиця

Традиція збереглася й до сьогодні: м'який дах XXI століття складається з нетканого скловолокна, з обох сторін просоченого бітумом. Лицьова сторона при цьому має покрив із базальтових та/або сланцевих гранул – для декоративних і захисних цілей. Внутрішній просочувач містить клейкі речовини, завдяки чому плитку зручно наклеювати на основу. Також її називають шинглас або гонт.

Шари бітумного гонта

Гнучка кровелька дуже сильно відрізняється за якістю: те, що підійде за одних обставин, швидко зіпсується за інших. Основний параметр, що визначає, в яких кліматичних умовах краще використовувати черепицю – тип модифікування. Шляхом проб і помилок хіміки підбирали склад, щоб удосконалити властивості чистого бітуму. Ось найуспішніші «експерименти»:

 • 1. СБС-модифікація. Продукт прозвали «гумобітум», оскільки тут у складі штучний каучук із «загрозливою» назвою «стирол-бутадієн-стирол» (звідси і абревіатура). Завдяки полімерній добавці такий тип має високі показники морозостійкості та еластичності – зберігає гнучкість навіть за 0 °С. А це означає, що тимчасові деформації (що виникають, наприклад, у спеку чи мороз) йому по плечу – він повертається до свого попереднього стану. Однак дуже сильну спеку погано переносить – може й розплавитися.

 • СБС-модификация битума

 • 2. АПП. Тут в якості добавки до бітуму використовують атактичний поліпропілен. Ось він якраз «охочий погрітися» – не боїться ультрафіолетового випромінювання, місць із жарким кліматом. До того ж відрізняється високою хімічною стійкістю до лугів і кислот, добре переносить навантаження, має відмінну адгезію. Одне «але». АПП-модифікація – пластична, але не еластична. Тобто, якщо одного разу розтягнеться, колишню форму навряд чи прийме. До сильних морозів дане покриття теж не пристосоване.

 • 3. Окислення. Це старенький спосіб обробки – нічого не вигадували, а просто пропустили кисень через розплавлений бітум, штучно зістарюючи його. Перевірено – це допомагає якісно змінити фізичні властивості, підвищити показники термостійкості та міцності. Однак у гнучкості продукт програє – через низьку еластичність його не можна застосовувати на крутих зламах. Проте це непоганий варіант за співвідношенням ціна-якість.
Модифікована бітумна черепиця

Зліва: АПП-модифікована черепиця TEGOLA Традішнл Береста 3,05 кв.м, праворуч: черепиця з окисленого бітуму Onduline Бардолін Base Сота 3 кв.м

Впливає на майбутню експлуатацію також тип грануляту (кам'яної посипки). Так, якщо посипання низькоякісне, є ризик осипання у великих кількостях (допустима норма – 2 г із гонту).

Найкращою є базальтова посипка – круглі камінці різної фракції, які під дією високотемпературного випалу покриваються керамічною оболонкою. Вони стійкі до вигорання і добре тримаються на поверхні гонту. Сланець має вигляд лусочок скам'янілої породи з дна океану: він на другому місці, бо грішить втратою стійкості кольору і меншою адгезію. Набагато рідше, але все ж «посипають» також антрацитом (дешева сировина, що добувається в шахтах) і шлаком (розплавлена кам'яна порода чорного кольору).

Базальтовий гранулят

Що стосується нарізки, то вона визначає зовнішній вигляд шингласа. Іноді виробники дають своїм серіям унікальні назви, якраз надихаючись формою. Основні: ромб, цегла, прямокутник, шестигранник, бобровий хвіст, зуб дракона, дранка.

Монтаж

Незважаючи на самоклейкий шар, гнучку черепицю монтують цвяхами. Насамперед розраховують кількість: гонти продаються упаковками, на яких вказана площа покриття.

«Голе» настилання (планки на кроквах) тут абсолютно не підійде – потрібно його вкривати суцільними OSB-плитами. Далі степлером прикріплюють підкладковий килим (для додаткової ізоляції) і промазують «територію» за периметром вологозахисною мастикою. На цьому ж етапі прикручують саморізами торцеві та краплинні планки – вони виконують захисну функцію. І ось, фінал – можна прикладати гонт. Самоклеюка поверхня дозволяє точно «пристрілятися» і зафіксувати їх. Але не думайте, що «і так зійде» – обов'язково закріпіть бітумку цвяхами (1 кг цвяхів на 10 кв.м покрівлі).

Монтаж бітумної черепиці

Як і у випадку з металочерепицею, в останню чергу кріпиться гребінь. Для шингласу продаються спеціальні, але іноді з метою економії роблять їх самостійно з невитраченого гонту та обрізків.

Основні переваги і недоліки

Завдяки своїм гнучким властивостям бітумна черепиця – ідеальне рішення для укриття і реконструкції дахів з нахилом від 12° – складних за виконанням або незвичайної геометрії (конус, сфера тощо). Усе тому, що вона повторює контури створеної конструкції, а відходи при цьому складають не більш ніж 5-10%.

Конусний дах з бітумним покриттям

Бітумка характеризується довговічністю і своєї шорсткою поверхнею, яка затримує в зимову пору небезпечний схід снігу. Вона порадує творчих особистостей – зазвичай каталоги виробників включають масу цікавих забарвлень.

Також непросто буде знайти більш шумопоглинальний матеріал. Шумоізоляція тут дійсно на високому рівні – стук дощу або вітряні пориви практично не чути – можна насолоджуватися тишею і спокоєм.

Будинок з бітумною черепицею

Про недоліки:

 • - помічена примхливість на етапі установки: ось подавай не менш ніж +5 °С, а якщо похмуро і волого – може знадобитися й пальник – для «оживлення» клейкого шару;
 • - вартість залишає бажати кращого: через суцільну основу монтаж обходиться дорогувато.

Підсумки. Що вибрати

Із дахом майже як в анекдоті: «- Дівчина, а у вас яка машина? - Червоненька!». Тобто важлива роль у кастингу відводиться критерію «подобається – не подобається». Глянцевий метал виблискує на сонці, хоча буває й більш «спокійним», матовим. Бітум, навпаки, шорсткий і утворює цікавий візерунок – лабіринт, луску або бджолині стільники.

Порівняння бітумної і металочерепиці

А якщо серйозно, час підводити риску і йти за покупкою, щоб будиночок мрії знайшов скоріше свій «головний убір». Нижче наводимо коротке резюме, яке розставить крапки над і. Літерами Б (бітум) і М (метал) позначаються переможці в наступних «номінаціях»:

 • Гнучкість – Б
 • Легкість – Б и М
 • Міцність – М
 • Простота монтажу – М
 • Шумоізоляція – Б
 • Довговічність – Б и М
 • Ударостійкість – Б
 • Снігозатримання без додаткових пристосувань – Б
 • Стійкість до різкого перепаду температур – М
 • Вогнестійкість – М
 • Витрата матеріалу (де менше відходів при обрізанні) – Б
 • Вартість (що обходиться дешевше) – М

Зрозуміло, що це дещо узагальнені результати. Наприклад, із приводу ціни – на фоні тієї ж черепиці з глини, обидва варіанти відносяться до категорії економічніших рішень.

Нагадаємо, що в нашому інтернет-магазині представлений широкий асортимент товарів для покрівлі. За допомогою статті та відеоогляду, а також детальних характеристик Ви швидко оберете вироби, які максимально відповідають майбутнім умовам експлуатації. Якщо ж виникають питання, завжди краще порадитися з майстром: він допоможе зробити правильний розрахунок кількості, а також розпланує всі етапи покрівельних робіт на Вашій ділянці.